15.července proběhlo jednání k oděvní problematice v DPP.

Těžko říci zda nazvat toto jednání přínosným, k tomu mělo dost daleko. Dopravní ředitel po půl hodině odešel a nikdo z I.ligy vedení DPP zde nebyl. S jednáním se tak trápil chudák vedoucí odboru p.Dušička, který zřejmě nemá zkušenosti s vedením diskuzí s odbory. Ke slovu se tak v chaosu a hluku dostal jen ten, kdo nejvíc řval a skákal do řeči druhým. Prezenčku nám dali až na druhé vyžádání a udělat ji v ruce propiskou, byla by asi hezčí, chyběl též od zaměstnavatele někdo, kdo by zvládl zapisovat rozpravu (stenograf/ka) a razítko potvrzující přítomnost na jednání vyžádaném podnikem, taky neměl nikdo… Byť to bylo zaměstnavatelem jednání svolané, tedy dle KS, jím hrazené.

A co z obsahu? Nějaké materiály nám sice poslali poštou, každému však asi něco jiného. Na plátně pak nepromítali nic a každý si též asi představoval jiný obsah jednání.

Pan vedoucí chtěl znát náš názor na způsob vypsané veřejné zakázky na nové oděvy, někteří kolegové se chtěli bavit o parametrech poptávaných oděvních součástek, dopravní ředitel (než odešel) se chtěl bavit o botách a pro naši Odborovou radu bylo hlavním tématem, aby zařadili fleezovou bundu do nové kolekce, protože bůh ví proč, tam prostě není.

A to, že naopak je tam kašpařina typu kostičkovaného svetru (a vesta nebude) a kostičkové kravaty (proč někomu vadilo logo DP na kravatě?) ani nemluvě a to že úplně změnili složení materiálů a do kalhot (pracovní už nebudou, jen letní a zimní) a sukně cpou vlnu... to mi hlava nebere. Vlastně možná vím proč a oni taky- kvůli penězům, asi je to levnější, zřejmě dostali příkaz šetřit. To, že to řidiče jen, s prominutím, nasere, protože se v tom budou pařit, to  je jim fuk…

Abych nezdržoval, zaměstnavateli (byť jen prostřednictvím vedoucího) jsem jasně a opakovaně sdělil, že pokud fleezová bunda nebude v kolekci, pak nás nikdo nemůže nutit chodit v nějakém hacafraku ve svém volnu (tedy do práce a z práce) a že pak budeme chtít – VŠICHNI ŘIDIČI – skříňky na převléknutí.

Ano, v zaměstnání nás mohou nutit nosit třeba igelitový pytel, pokud to splní hygienické normy a bezpečnost, ale domu v tom chodit prostě nebudeme.

Velkou část jednání jsme se hádali i o boty, neboť z původních „Baťovek“ směřují současné (a budoucí) boty někam k těžkým koženým kopytům, v nichž nám po půl dni opuchnou nohy.

Ty lidi v kanclu to ale nezajímá…oni vidí jen cenu a dostupnost na trhu a tak je to i se slavnou „Oděvní komisí“, kterou vede jakýsi tajemný pan Voltr, za kterou se každý z vedení schovává, která sice nemá žádnou pravomoc (je jen poradní orgán), ale za kterou se zaměstnavatel schovává coby za hlas všech řidičů a řidiček DPP.

Připadá mi, že zaměstnavatele poslední dobou vlastně ani názory odborů nezajímají a víte co, ani se mu nedivím, když většina z vás stojí mimo odbory a umí na ně jen nadávat. Kolikrát jsme vás už vyzval k posílení našeho vlivu… marně. Přitom stačí jen vypsat přihlášku – ( ke stažení na www.odborovarada.cz )

To co zaznělo, pak lze shrnout do následující věty. Zaměstnavatel nás vyslechl a firma, jež nabídne nejlepší nabídku (rozuměj nejlevnější), teprve poté představí vzorky, z kterých novou kolekci stejnokrojů pro nás ušije.

Že je to Kocourkov?  Ano je.  

Jak jsem již psal, zaměstnavatel má právo chtít po nás nosit třeba pytel, pak ať ale nelže a netvrdí, že je to po dohodě s odbory. Ne není, jsme rozhodně proti, ale nemáme-bohužel- jiné právo než to projednat a to si zaměstnavatel vykládá jen jako sdělení nám ve větě oznamovací.

  -JZ-