Ani po 4. kole vyjednávání ve Škodovce, jsme se stále nikam neposunuli…

Vedení ŠT, zastoupené personálním ředitelem, vyslechlo dne 30.11.2020 nový v jednotě odborů odsouhlasený, návrh :

Nárůst tarifních mezd bude od 1.1.2020 o 2,5% a dále požadujeme že

a)    Zaměstnanci obdrží, dle své volby, příspěvek na penzijní připojištění či poukázky flexipass,
v hodnotě 1.000,-Kč / měs.

b)   Odbory nadále počítají (viz KS) s jednáním o možné mimořádné odměně, na konci roku a dle hospodářské situace ŠT.

Samo vedení ani dnes nepřišlo z žádným oficiálním návrhem, nepočítáme-li v to úvodní návrh na nulové přidání (tj. pokles reálné mzdy) a poté návrh k vyzvání odborů o diskuzi o benefitech.

Naopak, Škodovka stále argumentuje tím, že za ní přece přidá peníze lidem stát (snížením daní). Protože ale není známo, kolik to vlastně bude a zda to vůbec bude, chce se bavit až po zasedání Senátu ČR, který proběhne a bavit se o daních bude, podle našich informací 12.12.2020.

Podle Odborové rady je to požadavek nestoudný, neboť neguje záměr vlády zvýšit objem peněz lidem a tím rozjet ekonomiku. Kdyby to udělal každý zaměstnavatel, pak lidé nebudou mít více peněz a nemohou tak utrácet více.

Na nový návrh odborů v oblasti benefitů odpověděl personální ředitel, že je složitý a že by musel zaměstnat jednoho člověka navíc. Na požadavek finanční části nereagoval.

Nemyslíme si, že by to bylo nutné přijmout člověka a že výběr ze dvou variant benefitů je až tak moc složitý….

Bavili jsme se posléze i  o dalších variantách v benefitní oblasti coby alternativu k návrhu flexi či důchodového připojištění, přičemž v části 2,5 do nárůst tarifu pokládáme za úplné minimum a zde již alternaci nechceme.

benefitní oblasti padl návrh na zvýšení dní dovolené, zdravotního volna, odměn za nemarodění, příplatek za cestu do práce či navýšení hodnoty stravenek.

Uvidíme, kterou cestou se nakonec vydáme. Zatím návrh odborů viz výše trvá a zaměstnavatel sám připouští možnost delší a další diskuze i po konci tohoto roku…..  

  Další jednání až po zasedání Senátu ČR, v úterý 16.prosince.                                     –JZ-