Vyjednávání v DPP bylo ukončeno. 

K podpisu dodatku KS dojde 3.12.2020. Dohoda zaručuje, že mzda zaměstnanců nebude v roce 2021 nižší – nepoklesne reálná mzda.

Od ledna vzroste mzda o 2,2 % a od července pak nejméně o doplatek, který zohlední míru inflace za uplynulý rok. Celkově tak rok 2021 bude minimálně finančně stejný plus inflace za 2020. Nepoklesne reálná mzda.

Dohoda umožňuje samozřejmě přidat lidem i více peněz, ale osobně pochybuji, po tom, co vedení předvádělo a po tom, že někteří (a to mířím i do vlastních funkcionářských řad) byli ochotni kývnout na pokles reálných mezd (coby druhou a prý poslední nabídku).

Dohoda se nerodila lehce a jsem si jist, že by nebyla, nebýt rozhodného postoje odborové rady, která prostřednictvím svého prezidenta oznámila, že než pokles mezd, pak raději nic a že v žádném případě takovou KS nepodepíšeme, což jsme mnohokrát a pevně potvrdili i v prostředí křičících a odevzdaných „takyodborářů“…. tj. organizací a jednotlivců vstřícných vedení, ochotných si snížit mzdu..

Vedení, nechtělo-li jít do konfrontačního střetu (včetně našeho plánu na stupňované stávky) a být v prostředí bez Kolektivní smlouvy, pak jim nezbylo, než vzájemný kompromis přijmout.

Není to výhra nikoho, není to však ani prohra a díky snížení daní si mnozí příští rok finančně přilepší a společně tak budeme moci „rozjet ekonomiku“.    –JZ-

 

 

Mzdové tarify dle KS pro rok 2021 - navýšení o 2,2 %- platné od 1.1. až max. do 1.7., do dalšího navýšení o dorovnání inflace (+xy).