Víkendová akce – posezení ve sklípku Velké Pavlovice

 

 

Akce se uskutečnila v listopadu roku 2021, jak jinak, než pod taktovkou našeho kulturního referenta pana ing. Jardy Douši ve spolupráci Václava Rychtáře. V pátek 26.11.2021 byl naplánován odjezd z Prahy, z Hlavního vlakového nádraží, odkud se odjíždělo, směrem na Moravu do Brna. My v Brně, jsme se měli připojit okolo půl šesté večer k hlavní skupince. Počasí v Brně bylo však od rána v zasněženém duchu a tak jsem s hrůzou čekala, jak se sněhová kalamita a to nelžu, na mou duši opravdu sněhová kalamita, vyvine. A moje obavy se vyplnily. Krátce po páté hodině odpolední jsme dorazili na Hlavní nádraží v Brně a zjistili, že náš pokračující vlak do Zaječí byl zrušen bez náhrady. Co teď? Účastníci z Prahy ještě nedorazili a já už viděla, že se vracíme domů. Nezahodíme však flintu do žita a tak jsme mezitím našli náhradní dopravu stejným směrem, ovšem vše se již komplikovalo. Do Zaječí jsme dorazili s hodinovým zpožděním a nebýt našeho sklepmistra, který byl ochoten pro nás přijet autem a odvést na ubytování, tak jsme tam ve sněhové vánici, čekali ještě dnes 😊. Na ubytování jsme dorazili tedy v pořádku, rychle usušit oblečení, boty a honem do blízké hospůdky na večeři. Vzhledem k vládním opatřením a nouzovému stavu nás všude kontrolovali, nikde nás s tím nezaskočili, neboť všichni měli vše v pořádku, a tak problém nenastal. Naše ubytování bylo vkusné, podobné rodinnému domu, s kuchyňkou, společenskou místností, vinným sklípkem a k naší nemalé radosti vybavený i saunou. Kdo to řek, snad ne já, skvělý nápad, zapnout vyhřívání a prohřát naše zmrzlé kosti. Nakonec po skupinkách jsme tohoto privilegia všichni využili. Další dobrý nápad byl, vzít s sebou i karty a tak se do pozdních nočních hodin, odehrál turnaj v kartách.

 

 

Pak už honem na kutě, zítra nás čeká velká turistika.

Druhý den 27.11.2021 se naše cesty rozdělili, půlka zúčastněných se vydala pouze na procházku městem Velké Pavlovice a nás sedm statečných se rozhodlo pro 7kilometrovou túru na rozhlednu Kraví Hora. Vydali jsme se s obavami před tím, co nás čeká, ale přeci se jen tak něčeho nezalekneme. A počasí nám dnes opravdu přálo. Bylo sice pod mrakem, ale sněžení jako mávnutím kouzelného proutku ustalo a nás překvapila nádherná procházka zimní zasněženou krajinou mezi vinohrady. Zimu jsme cítili všemi údy, ale navzdory zimnímu chladu, jsme se cítili v jako v pohádce. Já zasněná a okouzlená zasněženou krajinou, viděla na zavátém poli projíždět Popelku s princem v závěru filmu Tři oříšky pro Popelku. A vánoční nálada vyvstávala na povrch. Vyrostla malá jedlička, tam mezi modříny, zelená byla celičká, od jara do zimy. Na podzim vítr zafoukal, spi jedličko jen spi. Mrazík jí kouzelnou hůlkou sněhem přikrýval, spinkej a nezmrzni… Rozhledna se nacházela nedaleko Bořetic, cca 5 km od Velkých Pavlovic. Na konci našeho naplánovaného cíle nás čekala pěkná dřevěná rozhledna, postavená teprve před několika málo lety. Z 15metrové Kraví hory byly výhledy na Novomlýnské nádrže, Pavlovské vrchy, Kyjovskou pahorkatinu, Dolnomoravský úval a samozřejmě nádhernou vinařskou krajinu okolí Bořetic. Až k rozhledně nás dovedla zelená turistická značka kolem rybníků a vinohradů, po krásné asfaltované silničce. Domů jsme se vrátili unavení, tváře ošlehané zimním mrazivým počasím, ale plni zážitků a dobrého pocitu, že náš jeden z dnešních cílů jsme zvládli. Trošku kafíčka a horkého čaje v našem ubytovacím zařízení a večer už se zase vydáváme na cestu, tentokrát do sklepa na degustaci vína. Posezení bylo v přátelském duchu, byla pro nás připravena ochutnávka 12cti druhů vína, abychom uspokojily naše chuťové pohárky. K tomu dobře připravená teplá večeře a něco malého na zub při popíjení lahodného moku.

 

 

 

Sklepmistři na nás byly dva, aby stačili odpovídat na naše všetečné otázky, co se týče pěstování, sklizně, stáčení vína… A že připraveni byli dobře 😊 nic je nezaskočilo a my se dověděli i mnohé zajímavosti, prostě vše, co se výroby vína týká. Při odchodu ze sklípku byli všichni natolik nadšení dobrým pohoštěním a skvělým vínem, že jsme s vinaři ještě toho večera sepsali objednávku domů a rozloučení se tak ještě trošičku protáhlo.  A to, že jsou na Moravě dobrosrdeční a ochotní lidé už víme a znovu jsme se o tom přesvědčili. Objednané a esteticky zabalené víno nám dovezli druhý den až do chaloupky, kde jsme byli ubytováni.  

 

 

 

 

Než jsme se otočili, už tu máme neděli s datem 28.11.2021, kdy naše víkendové putování po Moravě končí. Co říci závěrem. Opětovně podařená akce, počasí nám v rámci možností přálo, a my všichni jsme byli spokojení s prožitým víkendem a plni dojmů se pomalu loučíme a rozjíždíme do svých domovů. Víkend jsme si užili a všichni do jednoho jsme se shodli, že nám bylo spolu báječně.

 

     

                 
              –HaZa-