Aktuální zpráva k 1.únoru: Ve Škodovce stále není KS (ani dodatek k ní) podepsána. Odbory vyslechly nářky a hořekování, nad neutěšenou finanční situací firmy, která, prý, neumožňuje přidat v září více jak 2%. Peníze ( třeba za nové tramvaje pro Prahu) prý přijdou až později- ke konci roku. Dobrá, odbory tedy naposledy ustoupily. Navrhli jsme, že ať tedy dají od ledna 3%, v září 2%, ale ať v prosinci nevyplatí 1,5% z objemu mezd, ale procenta 2. Nějaký čas si vzali na rozmyšlenou. Poté, v půlce ledna oznámili, že to tedy berou. Od té doby se jednalo a jedná o podmínkách pro vyplacení prosincové odměny. Toto specifikum si vyjednávájí kolegové Hovadík a Eder. Až se to vyjedná, pak nám zřejmě pošlou čistopis a pak konečně bude možné Dodatek ke KS uzavřít....

Zatímco minule (7.prosince) jsme mohli sdělit, že vyjednávání ve Škodovce se chýlí ke konci – a byla obecná shoda s paní personální ředitelkou na navýšení 3 + 3 + slušná vánoční prémie (+2 na benefity), tak dnes 20.12. 2023 je vše jinak.

 

Paní ředitelka přišla s informací, že akcionář s dohodou nesouhlasí. A znovu navrhla to, z čím přišla 16.listopadu, tedy přidání o ubohá 3 procenta….

Ale že prý dá příslib, že o dalším navýšení se bude jednat v příštím roce (jo, to určitě… jak se říká, slibem nezarmoutíš).

Jsou tací, kdo by na tento podraz a facku odborům, kývli. Já to nebudu.

Dohoda byla těžce dosažena a nechť si paní ředitelka prosadí svou u managementu, potažmo akcionáře. Jinak nechápu, proč se s náma vůbec dohadovala, když nakonec vše shodí ze stolu. To tam nemusela chodit. Ať s náma jedná onen záhadný akcionář….

Na tuto „prasárnu“ já nehodlám kývnout a nechtějí-li smlouvu, ať ji nemají.

Jednání tedy bude pokračovat opět v lednu a chtějí-li se dohodnout, pak nechť potvrdí shodu ze 7.prosince. I tak je to méně, než jsme chtěli, než kolik činí inflace, a i tak jde o pokles reálných mezd ve Škodovce. Za ty léta, co dělníky „prodali“ Škodovce se jejich platy, v porovnání k bývalému zaměstnavateli, propadly o více než deset tisíc korun…

Jestliže je na tom firma tak špatně, že nemá na přidání, pak nemá vyplácet statisícové platy managementu, zlaté padáky, nemá se topit v mramoru a zlatě a hrát si světového lídra. Znáte to přísloví…  navrh huj, dole fuj.

Lidem je přeci jedno, jaké logo mají na montérkách. Chtějí za svou práci slušně zaplatit. Doby děveček a pacholků jsou dávno pryč. I když ne každý ve Škodovce si to chce přiznat. Dělníky si rády vezmou jiné firmy. Chce-li být firma bez lidí, a chce-li jít do krachu, tak pak je s tímto asociálním chováním vůči svým zaměstnancům asi na nejlepší cestě…..

 

Zabloudil Jiří dr.h.c.

Prezident Odborové rady