Dnes 12. 4. 2018 pokračuje jednání o Pracovním řádu.

Naše odborové sdružení zde hájí potřebu komunikace v českém jazyku. Je zajímavé, že členové Dozorčí rady  za"tzv. za zaměstnance" Obitko i Feigel, tento návrh nepodporují a klidně by zaměstnali třeba křováky (asi mají plno takových členů..).

Obitko tento náš požadavek dokonce nazval šovinismem a Feigel nechce, aby se cizinci museli česky učit..(např. jako Češi v Německu). Je zajímavé, že místopředseda Růžička z Ospea, před rokem návrh podpořil (-p. Růžička: k návrhu p. Zabloudila se připojuje). Dnes tu ovšem vedle p.Feigela  sedí věčně a jako ryba mlčící Smejkal... že by Růža za to dostal masáž...?).

 Naproti tomu celá řada jiných odborových organizací náš návrh podpořila. Kolega Olejár přišel s kompromisním tolerovat Slováky. Na to jsme upozornil, že my sice jim rozumíme, ale naši vnuci již ne... Nicméně dá se o tom hovořit. O toleranci Arabů či Kmérů, kteří neovládají češtinu, popřípadě z ní nesloží zkoušky, se však (na rozdíl od Ospea a FPO) vůbec bavit nehodláme. Je smutné, že na náš návrh na češtinu coby komunikační jazyk, si zaměstnavatel nenašel celý rok čas, aby o citaci textu vedl s námi diskuzi. Na rozdíl od Kolektivní smlouvy nepodepsáním prac.řádu nepřijdou zaměstnanci o výhody, takže tlak na nás, abychom ustoupili nepřijmeme. Jsme svolní jen k takové dohodě, která zajistí bezpečný provoz a garanci komunikace v češtině a to minimálně v provozu. Další bodem, kde nehodláme ustoupit je právo na sebeobranu – zaměstnavatel chce zakázat nošení i legálně držených zbraní… 

Jen pro informaci, je tu sotva polovina OO registrovaných v DPP. Nevidím třeba Slaninu, Buriánka, Pulce, Královou.... že by je to nezajímalo? Ve 12´15 je přítomno z 26 ti už jen 8 organizací a Odborová rada (my zastupujeme 4 subjekty- OR, ZO OSD Motol, ROH a novou OO Metro).... (chybí už i všichni Mikšovští, odbory dispečinku, atp..) 

Zaměstnanci by měli zvažovat, kam vstupují. Nejsou odbory jako „odbory“. Odbory nejsou jen o laciném tarifu, ale i o práci pro lidi…!

Odborová rada přijímá nové členy i funkcionáře, vstoupit k nám může i celá odborová organizace… nic není nemožné.

Dlouhou diskuzí probíhá téma skončení pracovního poměru, archivace dat a vydávání náležitostí (zápočtový list atp.). Vypadá to, že dnes už se k držení pistolí (ale i obranných sprejů) na sebeobranu nedostaneme...

O dalším vývoji v jednání o Pracovním řádu vás budu opět informovat. Dnes to na dohodu nad 90ti stránkovým dokumentem nevypadá….

      -JZ-