Kolektivní vyjednávání ve Škodovce míří ke krachu. Lakota a hamižnost managementu jim asi zaslepuje oči i rozum.

Proběhlo, už ani nevím kolikáté, snad šesté či sedmé kolo, vyjednávání ve Škoda Transportation a.s. (ŠT). A opět přišli s nulovým navýšením tarifů.

Prý, že představenstvo ŠT nám nařídilo nezvyšovat mzdy a když, tak jedině po zhodnocení celého roku 2021 (rozuměj na svatého Dyndy), pokud bude dobrý zisk a to ještě raději formou nějakého benefitu (abychom tomyšleno ŠT- ještě mohli odečíst z daně).

Neboli NIC VÁM NEDÁME, MAKEJTE A DRŽTE PUSU.

Podle nich je k tomuto postoji opravňuje špatný hospodářský výsledek 2020 (kdo ho nemá?) a navýšení mezd díky vládou snížené dani (od února je to cca 1200 – 2500,- jak kdo).

Neumí a nechtějí mi vysvětlit, kde že vezmou 15-20% na dorovnání mezd vůči okolí, až se daně zase vrátí na současnou úroveň (prý, že kdo ví co bude za rok…), nechápají či nechtějí chápat, že v okolí taky vzrostou mzdy o sníženou daň a ještě o inflaci, kterou slušný podnik svým zaměstnancům, v míře minimálně o inflaci, každý rok navyšuje. O tom, že, vlastně hází klacky pod nohy vládě, která potřebuje, aby lidé utráceli a měli z čeho, ani nemluvě.

ONI VIDÍ JEN SVŮJ ZISK… NIC JIM NEDÁME… UŠETŘÍME…

     Miliardový kolos Škodovky… pro který znamená slovo milion jen drobné…

Je to nestoudné, odporné a je to plivnutí do tváře vlastním dělníkům, kteří je svou prací živí. Uvědomují si to manažeři vůbec?

Škodovka prostě ve své nenasytnosti nevidí důsledek své lakoty v horizontu možných následných událostí.

Nad výplatou přemýšlející dělník, který je stále na trhu práce vyhledáván a hýčkán, musí časem dojít k jedinému závěru..: „mám já zapotřebí v takové LAKOTNÉ firmě dělat“? „

Vyučené „D“ přijmou všude, mnohdy stačí, obrazně řečeno, přejít ulici.

A rozevřené nůžky mezd, od doby kdy v Praze DPP dělníky „do otroctví“ prodal (outsourcoval), nevlídně nastavují hroty. DPP I LETOS přidal o inflaci a taky se jim zvednou mzdy o nižší daně a nůžky se zase rozevřou….

Asi vedení ŠT počítá, že opravovat metro budou Ukrajinci, Uzbekové, Tataři… možná i Číňani a za hrstku rýže. No tě bůh…  Věřím že vedení ŠT mrzí, že bylo zrušeno nevolnictví a otrokářství. Takoví černoši pod bičem by se jim hodili.

A vývoj? Odborová rada prostě nemůže na sobecký, lakotný a nestoudný návrh nulového navýšení tarifů prostě kývnout. Pokud se postoj vedení ŠT nezmění, spějeme k nedohodě o Dodatku KS.  Půjdeme cestou všech možností daných zákonem. A nemáme problém ani s aktivací stávkového fondu…

Lidé by měli mít svou hrdost a svou hranici, kam a za kolik svou práci prodají.

V tuto chvíli stále platí společný návrh všech odborů (2,5% do tarifu a tisícovku v benefitech měsíčně navíc). Nikdo z OO zatím oficiálně od tohoto společného návrhu neodstoupil. Ale pokud jiné OO působící ve ŠT jsou ochotni o „žebračenkách typu holuba na střeše a až naprší“ jednat, za nulu dělat, pak Odborová rada, v mém zastoupení, nikoli.

Uvidíme v lednu…                       -JZ-