Dodatek v Blansku je před podpisem.  Závěrečná zpráva z vyjednávání.

Šlo o výhru či prohru? Jednoznačně o kompromis, který sice většině řidičů pomůže, pár jednotlivců však bude nadávat. Tak to hold chodí, někdy se nelze zavděčit všem.

Vyjednávání bylo, a stále je ovlivněno, do této doby nejasnou situací ohledně zvýšených plateb firmě ze strany kraje. Mediálně líbivé sliby Sobotkovi vlády, které nebyly do detailu propracovány (co dělala vláda od září do ledna?) a které předsednictvo OSD v září ve své většině přijalo jako kompromis (oproti původnímu požadavku na 130,-Kč/hod), tak nesou a ponesou důsledky dlouhou dobu. To co jedni chápou jako samozřejmé, jiní chápou jinak či chápat nechtějí vůbec.
Podle médií mělo jít o přidání v řádech tisíců, podle vedení je to vlastně ale vše téměř OK (až na pár drobných) a vláda, která na oko garantovala mzdy, nechala problém na krajích. Některé kraje pak na firmách.

Je logické, že kraje bohaté s tím problém neměly, je logické, že kraje chudé ano a že chtěly dotaci od vlády. Tu ovšem zase nechtěl dát Babiš… Sobotka cosi slíbil z rezervy, ale kolik nakonec dostane firma, to dnes nikdo neví…

Žijeme v divné době a jen ti, co se nebojí říci si o přidání silou, mají úspěch.

Jsem si naprosto jistý, že nebýt podpory lidí a masivního zapojení do stávky v Blansku, tak k dohodě by vůbec nedošlo a hádali bychom se ještě v létě.
Nicméně v létě se hádat samozřejmě budeme také, protože část bodů byla přesunuta s rozhodnutím právě na léto, až budou k vyhodnocení údaje o nárůstu mezd a možnost srovnání změny struktury mzdy, kterou jsme si prosadili a která je na rozdíl od tzv.: „ksichtovného“ nesporně spravedlivější. Aby však vůbec došlo k dohodě a nárůstu mezd k 1.dubnu, museli jsme někde ustoupit. Přičemž základ sporu tarif 98,10 jsme si prosadili a bylo by nelogické mít méně, když právě tuto výši garantovala vláda (a zde se názory rozcházejí, že jen pro podniky bez Kolektivní smlouvy) a když jsme prosadili i změnu motivačního prvku na prémie 10% ze základu, obětovali jsme (zatím - pobavme se o tom v létě) i osobní ohodnocení. Z mého pohledu by totiž zvláště „letové“ mělo v každé firmě být a zaměstnanci zde déle pracující, by měli dostávat nějaký příplatek vyšší, než ti, co jsou zde krátce. Určitě je ještě o čem jednat. Stejně tak došlo i našemu k ústupku v oblasti některých příplatků. Některé byly zatím pozastaveny a budou po vyhodnocení v létě zřejmě znovu nastaveny, s tím, že případné dlužné peníze budou lidem doplaceny zpětně a to od termínu 1.4., a další dva příplatky pak byly poníženy, protože je mají částečně nahradit právě prostředky vytvořené novou skladbou struktury mzdy (podle vedení). Opět je zde prostor pro jednání v červenci. Zde, prostě těžko předjímat, co to udělá. Obě strany se mohou hádat, mohou věštit z koule, ale fakt si řekneme až vyhodnocení v létě, stejně tak, jako ve výslednici zjistíme počet peněz, co ještě firma může od kraje získat a který se v objemu dá někde rozpustit..

Zatím tedy zaměstnanci mohou být klidní a spokojení s nárůstem a kolik to bude, to uvidí. Nenechte si své poznatky pro sebe a s našimi funkcionáři Petrem Sychrou a Zdeňkem Francem si vyměňujte své postřehy, zkušenosti a poznatky, týkající se nejen nové struktury mzdy a její výše, ale i provozního charakteru. Jistě zde máme co zlepšovat a každý poznatek se v létě k diskuzi hodí.

Děkuji všem účastníkům za aktivní přístup ve vyjednávání a nenastanou-li nečekané problémy, pak v pátek kolega Petr Sychra a kolega z konkurence p.Vytásek spolu s ředitelem, dodatek (zapracovaný do kompletu KS s platností od 1.4.2017) podepíší.

Jak bývá zvykem, naši členové obdrží (námi) vytištěnou brožuru KS s dodatkem a to ještě do konce dubna. K vyzvednutí bude u našich funkcionářů.

                                                                                                                         -JZ-