Zpráva o akci Dresden 2017.

Letošní zájezd do Drážďan na adventní trhy byl inovován i o krátkou zastávku u nákupního obchodního centra. Ukázalo se, že to není špatný nápad a pro příště na to vyhradíme více času (na úkor času na trzích, kde je bylo mnoho času 10-16hod). Rozmanitost zboží a laciné ceny sami o sobě vybízejí k větší pozornosti, nemluvě o specializovaných obchodech. Například velký lak Libar, zde vychází v přepočtu kolem třicet korun, u nás prý osmdesát. Stejné je to s potravinami, pracími prášky či třeba zvířecím žrádlem-rozdíl až polovina ceny. A ušetřené peníze (oproti nákupu u nás, vám pak zaplatí třeba adventní svařáčky na trzích).

Trhy jsou v Drážďanech opravdu krásné, stovky stánků a nespočet lákadel ve formě jídla, svíček, koření, ozdob, dětského zboží, ale i pamlsků a pohoštění, včetně svařáku, na každém rohu. Každý si jistě domů vezl několik porcelánových hrníčků, do kterých se svařák dává, které jsou pěkné na tvar i malbu a které slouží jako suvenýr, pokud je zpět nevrátíte (záloha na každý asi 4 €). Mají to dobře vymyšlené..

V zimě je zima, s tím je třeba počítat, a dobře se obléci. Při procházkách mezi stánky a při požití svařáčku, vám to ale ani nepřijde. Promrzli jsme tak jen při čekání na příjezd autobusu na dohodnutém místě. Autobusů tam bylo strašně moc, parkovacích míst málo. Konal se totiž i tradiční Průvod Štoly (Stollenfest), při němž se na voze veze obří štola (něco jako vánočka) a doprovází ji desítky postav ve středověcích krojích, uniformách i dobová technika. Také moc pěkné a atraktivní.

Celkově tak byl zájezd zdařilý. Bohužel nás jelo velmi málo, byť cena byla symbolická a nabídnuta všem našim členům a jejich rodinám, známým i v zásadě cizím lidem. Finanční dotaci, aby to bylo pro vás výhodné, si vzala (jako akci sekce) za své sekce BUS-ŘEPY a přispěla i ROH. Je proto škoda, že lidé dnes nemají o nic zájem. To není už o penězích, ale o lhostejnosti. Mohlo nás jet daleko, daleko, více. V moderním autobusu Neoplan, pro padesát lidí, se ztrácela šestnáctka účastníků…

Druhý nešvar je nedodržování pokynů pořadatele. Kolega Homola se nám v nákupním centru ztratil a museli jsme ho jít hledat. Ku Praze jsme tak vyráželi se značným  časovým zpožděním. Bude třeba vypracovat pokyny o povinnostech účastníků a rizicích vlastní dopravy domů, pokud se na místo srazu včas nedostaví. Tak jako třeba předloni, také v Německu, ujel parník manželům Šmolíkovým, kteří na něj včas, k odjezdu domů, nepřišli. A dodnes asi nepochopili, že linkový parník nečeká, až se milostivě přišourají. Šmolíkovi pak, za trest, odešli z našich odborů  i taková je, bohužel, dnešní mentalita lidí. Má ale patnáct lidí čekat na neukázněného.. třeba hodinu, dvě? A kdo zaplatí přesčas řidiči? Je to dilema a nebude snadné najít řešení, vyhovující všem.

Všichni účastníci nicméně v Drážďanech zažili příjemný relax a neopakovatelné zážitky. Ti s technickým vkusem, se mohli kochat velkokapacitními tramvajemi, které podél trhů jedna za druhou jezdí. Znalci historie ocenili staré a funkční traktůrky, a jinou techniku, v průvodu Štoly. A ti, co sledují různé slevy v Marketech, jistě uvítali laciné ceny běžného zboží v marketu Kaufpark. Na spoustu značkových prodejen, bohužel, nebyl čas. Takže až příště…

Věřím, že příští rok s námi opět na atmosféru vánoc a s nákupní přestávku, zavítáte a to v hojnějším počtu.   -JZ-

foto z akce:

leták byl umístěn snad všude- zájezd za symbolickou cenu  / luxusní bus Neoplán

smutný pohled na volné sedačky- / - ale hezký pohled na krajinu kolem dálnice

 

moderní dálnice- / - a cesta rychle ubíhala

 


nádraží v Drážďanech- / - rozchod směr trhy

 

cestou k centru- / - a místo srazu u parku

 

  

betonové zátarasy- / moderní tramvaje /- a ulička k trhům

 

 

hlavní trhy zdálky- / - a z blízka

  

lákadla- / - pohled na uličku se stánky /  stylové hrníčky

 

snad nikdo neodolá, dát si svařáček- / -oprava mostu i během vánoc se zde pracuje

 

 

pohled na centrum- / -i Stollfest láká spoustu lidí

 

 

staré traktůrky v průvodu

 

 

a další technika

 

pochodují kominíci, řezníci a další profese…

 

 

koňské povozy, kroje měšťanů

 

a znovu

 

historické uniformy vojáků / versus moderní tramvaj

 

a ještě jedna… a hurá do nákupního centra

 

pohled na vnitřek nákupního centra / a pohled zvenku – již v noci…